Dlaczego erotyka zmieniła się tak bardzo w naszych czasach?

181

Każdemu słowo ,,erotyka” – kojarzy się z czymś innym, ale najczęściej również gdzieś jest tam nuta intymności. Czasami to pojęcie jest również łączone z pornografią – jednakże jest nieprawidłowy obraz erotyki, ponieważ ma ona znacznie szerszy kontekst niż to co ogólnie przyjęło się za stereotyp. Czym więc charakteryzuje się erotyka? Tego dowiecie się za moment!

Dlaczego erotyka zmieniła się tak bardzo w naszych czasach?

Erotyka w sztuce

Wiele artystów w praktycznie każdym rozdziale dziejów tworzyło sceny erotyczne, nierzadko niecenzuralne. Niektóre były czerpane zarówno z opowieści biblijnych jak i z mitologii. Jeśli chodzi o dzisiejsze czasy, to erotyka stała się bardzo ,,komercyjna”, co sprawia iż powoli traci swój tajemniczy oraz piękny status.

,,Eros’’

Naga kobieta na pięknym futrze z norek na tle paleniska, Azjatka w bikini na plaży gdzieś na Nowej Gwinei czy półnagi facet (to dla pań) w scenerii lasu to sceny, które bardzo intensywnie działają na zarówno męską jak i kobiecą wyobraźnię, choć w przypadku kobiet ich reakcje na takie obrazy nie są takie same jak u mężczyzn. U płci pięknej podczas stymulacji erotyką można zauważyć pocące się ręce, brak mrugania, oraz podniesione ciśnienie. Erotyka w naszej kulturze ma również swoją, unikalną specyfikę. Wiąże się to z ogólnie przyjętymi kanonami piękna – które można zobaczyć na wielu dziełach malarzy czy rzeźbiarzy (Michał anioł przychodzi tu nam na myśl).

Różnice między seksem a erotyką

W erotyce tak naprawdę piękno nagiego ciała jest pierwszym punktem odniesienia. W końcu wrażenie optyczne jakie wywiera na nas ciało drugiej osoby czy jej zapach działa najmocniej na nasze zmysły, jednakże samo pojęcie erotyki różni się od samego pojęcia seksu. W końcu seks to ogólne pojęcie życia intymne, a miłość to głębokie więzi międzyludzkie, pociąg fizyczny do drugiej osoby oraz przywiązanie. Erotyka może i temu nie przeczy, lecz te kwestie są tutaj niezbyt ważne, ponieważ przyciąganie zmysłowe o podłożu psychologicznym jest tutaj najważniejsze – dlatego też w erotyce cała reszta jest spychana na bok.