Dlaczego ludzie obchodzą walentynki?

431

Każdy wie, że walentynki to czas zakochanych, miłości oraz wszystkiego co z tym związane. Jednakże czy zawsze walentynki służyły do tego, aby wymieniać się prezentami, bądź też chodzić akurat w ten dzień do modnych (i drogich) restauracji? Jaka jest historia walentynek? To i więcej już za chwilę!

Dlaczego ludzie obchodzą walentynki?

Jaka jest historia walentynek?

Wielu z Was zapewne w tym momencie puka się po głowie, mówiąc ,, no przecież sama nazwa to mówi – od świętego Walentego” – może i macie po części rację, jednakże to nie do końca tak było, ponieważ to święto ma swoje korzenie jeszcze w czasach, kiedy większość ludzi żyła w przekonaniu, że istnieje wielu bogów. W starożytnym Rzymie dzień 14 lutego był obchodzony jako święto Luperkaliów – świąt Fauna – bożka płodności, opiekuna zbiorów i trzód. Tego dnia urządzano ogromne zabawy, włącznie ze specjalnymi obrzędami. Podczas tych obrzędów młodzi losowali, które panny zostaną ich partnerkami na czas tejże uroczystości. Losowanie polegało na tym, że młode panny wrzucały swoje imiona do specjalnego pojemnika (zazwyczaj była to drewniana skrzynka z wycięciem), a następnie mężczyźni losowali imię towarzyszki zabaw. Według historyków, młode dziewczyny oprócz swoich imion zamieszczały też krótkie wiadomości miłosne. Co ciekawe – obchody tego święta zostałyby prawdopodobnie zapomniane po upadku Cesarstwa Rzymskiego, gdyby nie to, że średniowieczni chrześcijanie zaczęli wypierać pogańskie zwyczaje, oraz zastępować je swoimi – stąd też święta Luperkaliów zostały zastąpione dniem świętego Walentego.

Ogromne pieniądze

W Polsce walentynki są dniem, gdzie wiele przedsiębiorstw myśli raczej o zarobkach aniżeli o miłości, co ciekawe ustępują zarobkami wyłącznie Bożemu Narodzeniu. Poniekąd przez to też, walentynki straciły swój urok, ponieważ gdzie się nie obejrzymy, to większość prezentów jest promowana za wszelką cenę tylko po to, aby tylko zarobić na tym święcie jak najwięcej. Z drugiej strony w dzisiejszych czasach każde święta są już skomercjalizowane do tego stopnia, że walentynki nie są tutaj wyjątkiem – w końcu każda firma ma za zadanie zarobić. Walentynki stały się tak bardzo promowanym ,,świętem”, że jeszcze jakiś czas temu raczej nikt nie interesował się tym dniem a dzisiaj już nawet kilka dni przed wyprzedają się specjalne miejsca w najbardziej prestiżowych miejskich restauracjach, specjalnie przygotowane pod to święto.